Champion filtrace

Champion a Federal Mogul

Značka Champion prošla bohatou historií od roku 1960, kdy byla patentována řada aplikací vhodných k použití v motorech a letectví. Na trh s díly pro osobní automobily však značka Champion vstupuje až koncem osmdesátých let, když získala 75% podílu v italské společnosti Tecnopan. V téže době je pak značka Champion převzata společností Cooper Industries, která bohatě investuje do rozvoje výroby a komercializace jejích výrobků. Od poloviny devadesátých let vstupuje Champion na trh s originálními náhradními díly, když získává postupně kontrakty s automobilkami VW, Fiat, Lancia, Ducati, Paggio a KTM. V roce 1998 se značka Cooper Industries stává majetkem společnosti Federal Mogul, kterou je dodnes.

Oblastí podnikání společnosti Federal Mogul je automobilový průmysl, letectví, těžké strojírenství, námořnictví, průmyslová výroba, energetika a železniční doprava.  Společnost má divize v 33 zemích světa a 18 technologických center v USA, Evropě a Asii. V oblasti automobilového průmyslu podléhá společnosti Federal Mogul široké portfolio značek jako Ferodo, Moog, Glyco, Goetze, Payen a především Champion.

Značka Champion nabízí již více než 100 let úplný sortiment prvotřídních výrobků pro autoopravárenství.

Jsou to:

 • Stěrače čelního skla (ploché a běžné stěrače)
 • Zapalovací svíčky (automobily, motocykly a malé motory)
 • Žhavící svíčky (automobilové motory)
 • Zapalovací cívky
 • Zapalovací kabely
 • Filtry (olejové, palivové, vzduchové a kabinové, pro všechny tyty motorů)

Situace na trhu s filtry

Trh s filtry patří tradičně k velmi stabilním odvětvím v oblasti autoopravárenství. Největší objem trhu tvoří prodej olejových filtrů, následovaných filtry vzduchovými, palivovými a na nakonec kabinovými. Modernizace palivového systému však vytváří trend s delšími servisními cykly, což snižuje dlouhodobě poptávku po olejových filtrech. Tento výpadek je však kompenzován zvyšující se poptávkou po kabinových filtrech, protože klimatizace se stává standardní výbavou moderních automobilů. 

Olejové filtry využití a funkce

Smyslem využívání olejů v automobilech je chlazení a promazávání komponentů motoru vozidla, čímž se má zamezit přehřívání a zvýšenému tření a následně nadměrnému opotřebovávání pohyblivých částí. Olejový filtr je tedy konstruován tak, aby umožňoval odstraňování pevných částic (zbytků spalování, kovové částice nebo prach), udržoval mazací schopnost oleje a nepřetržitý tok oleje za všech provozních podmínek.

Olejové filtry Champion jsou vybaveny tlakovým regulačním ventilem, který řídí tlak oleje vstupujícího do olejového filtru. Je-li tento tlak příliš vysoký, pak se tlakový regulační ventil otevře a uvolní ze systému tlak. Jakmile je filtrační médium nasyceno, jsou olejové filtry Champion vybaveny odtokovým ventilem vlivem nárůstu tlaku v olejovém filtru. Některá vozidla mohou být vybavena druhým olejovým filtrem, který je umístěn mezi čerpadlem a olejovou nádrží a neustále filtruje malá množství oleje, čímž udržuje olej v nádrži bez nečistot. Pro zamezení problémů s motorem mohou být olejové filtry Champion vybaveny také obtokovým ventilem, který představuje účinné bezpečnostní opatření zajišťující nepřetržitý průtok paliva do motoru v případě výskytu zanesení filtračního média. Protivratným ventilem, který zabraňuje vytékání oleje zpět do olejové vany a zajišťuje okamžitý přívod oleje po nastartování motoru. Protisifonový ventil pak zabraňuje vytékání oleje vytékání oleje do filtru a tím vylučuje „suchý start“, který způsobuje vážné abrazivní opotřebení motoru.

Sortiment olejových filtrů Champion zahrnuje více než 300 referenčních čísel pro automobily a 70 katalogových položek pro motocykly. Všechny filtry odpovídají kvalitou a výkonem originálnímu náhradnímu dílu. 

Jak vypadá standardní olejový filtr Champion?

 1. Kompaktní kanystr má využití pro řadu aplikací takže 17 druhů toho kanystru umožňuje 100% pokrytí nabídky olejových filtrů.
 2. Obtokový ventil je bezpečnostní opatření, které zajišťuje neustálý přítok oleje do motoru v případě zanesení filtračního média.
 3. Filtrační vložka vyrobená s využitím impregnační technologie pomocí pryskyřice, která je až o 40% silnější než standardně vyráběné filtrační vložky poskytuje vysoký stupeň filtrace a průtoku oleje do motoru.
 4. Protivratný ventil je vyroben z pryže nejvyšší kvality, která zajišťuje úplnou ochranu proti vytékání oleje zpět do olejové vany.
 5. Závitová vrchní deska se vstupními otvory a pojistným kroužkem umožňuje hladký průtok oleje do filtru. Vyrobeno z vysoce kvalitní oceli ve standardu originálních dílů.
 6. Těsnění vyrobené z nitrilu a butadienu zajišťující nulové úniky a odolávající teplotám od -30°C do 100°C.

Vzduchové filtry funkce a využití

Vzduch je druhá nejdůležitější součást všech spalovacích motorů. Zachycují částice nečistot, které mohou poškodit vstřikovací systémy paliva. Správně namontovaný a čistý vzduchový filtr zvyšuje výkon motoru a snižuje spotřebu paliva.

Hlavní typy vzduchových filtrů

 • Kulaté filtry
 • Válcové filtry
 • Deskové filtry

Champion nabízí asi 600 referenčních čísel pro osobní a užitkové automobily, 110 pro motocykly odpovídajících kvalitou standardům originálních náhradních dílů. 

Kabinové filtry využití a funkce

Význam využití kabinových filtrů vzrůstá s počtem vozidel, jejich standardem je klimatizace. Kabinový filtr zajišťuje, aby malé částice z atmosféry neovlivňovaly negativně klimatizační jednotku automobilu. Dobře fungující klimatizace tak zaručuje pohodlné cestování v atmosféře čistého vzduchu, protože kabinové filtry jsou schopny odfiltrovat až 90% všech nečistot vstupujících do klimatizačního systému vozidla.

Kabinové filtry značky Champion využívají technologie netkané textilie, kterou upřednostňují výrobci originálního vybavení. Dále využívá filtrační médium v kabinových filtrech značky Champion sendvičové struktury složené ze tří různých polymerních vláken.

Sortiment kabinových filtrů Champion zahrnuje 139 referenčních čísel pro osobní a užitkové automobily odpovídajících standardům originálního vybavení.

Palivové filtry využití a funkce

Palivové filtry jsou důležitá součást benzínových palivových soustav, protože zachycují vodu a znečištění a chrání tak karburátor a vstřikovací systém před poškozením.

Sortiment palivových filtrů Champion tvoří 169 katalogových položek pro osobní a užitkové automobily, odpovídajících standardy originálním náhradním dílům. 

Podívejte se na Champion

Jdi zpět